Bebek Dostu
02 Nisan 2019

Bebek dostu hastane nedir?

Bebek Dostu Hastaneler, annelerin emzirme konusunda bilinçlendirilmesi ve doğru emzirme alışkanlıkları kazandırılmasını sağlar.

Bu konuda gerekli eğitimleri almış sağlık çalışanları anne sütü ve emzirme hakkında anne ve anne adaylarına bilgi verir, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini en iyi şekilde emzirmelerini ve evde de sağlıklı bir şekilde emzirmeye devam etmelerini destekler.


Anne sütünün özendirilmesine ve annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıkları kazandırılmasına yönelik olarak Sağlık Bakanlığı ve UNICEF’in çalışmaları kapsamında, doğum hizmeti veren hastanelerde emzirmenin başarılı ve yerleşik bir uygulama haline gelmesini sağlamak üzere 1991 yılında Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler Programı başlatıldı.

Doğum hizmeti veren hastanelerden; gebelikten itibaren anne adaylarını anne sütü ve emzirme konusunda bilgilendiren, doğumdan hemen sonra annelerin bebeklerini emzirmesini sağlayan, güncel bilgilerle eğitilmiş sağlık personeli ile annelere bebeklerini nasıl emzirecekleri konusunda yardımcı olan hastaneler ‘Bebek Dostu Hastane’ unvanını alıyorlar.

Beypazarı Devlet Hastanesi 2006 yılında, Sağlık Bakanlığı ve UNICEF tarafından önerilen “Emzirmeyi Destekleme Politikası” çalışmaları sonucunda Sağlık Bakanlığı’nın düzenlediği tören ile “Bebek Dostu Hastane” unvanı almaya hak kazanmış, plaket verilmiştir.